Постоянен си в тренировките, рядко пропускаш ден в залата, ако изобщо, но в края на месеца си там, където си бил и в началото? Това чувство е познато на много хора. Затова не се притеснявай, не си сам!
Много хора дават всичко от себе си в, но усещат, че резултатите или идват прекалено бавно, или изобщо, което ги демотивира. Истината е, че тренировките са само част от уравнението. Ако не обръщаш внимание на останалите елементи от процеса, усилията ти могат да не бъдат възнаградени с нищо друго, освен с удоволствието от това да си постоянен.
Ето четири причини, поради които тялото ти може да не отговаря на натоварването както очакваш, и какво можеш да направиш по въпроса.
1. Правиш едно и също всеки път
Рутината е хубаво нещо, но не и когато става дума за това какви упражнения включваш в програмата си. Ако вече трети месец правиш същите движения, със същите тежести, в същия ред – тялото ти е научило целия сценарий наизуст. А когато тялото се адаптира към нещо, ефектът от него намалява.
Напредъкът идва, когато поставяш на тялото си нови предизвикателства – нови движения, нови диапазони, нови усилия. Това не означава да сменяш цялата си програма всеки понеделник, но е хубаво прогресивно да увеличаваш натоварването, да променяш интервалите на почивка, да пробваш различни формати на тренировки – с тежести, кръгови тренировки, HIIT, отборни игри, тичане в парка, йога – възможностите са много.
С две думи, стреми се през известно време да променяш нещата.
2. Подценяваш възстановяването
Лесно е да си помислиш, че ако просто тренираш 7 дни в седмицата това ще донесе резултат. Но постоянството е също толкова важно, колкото и това доколко са подготвени мускулите ти за всяка тренировка. Защото те не растат докато тренираш, растат докато почиваш.
Ако не даваш на тялото си достатъчно време или хранителни вещества да се възстанови, рискуваш не само плато в резултатите, но и контузии, умора и дори загуба на мотивация.
Затова внимавай дай на тялото си необходимото. На първо време, сънят е ключов – поне 7-9 часа на вечер. Освен това активното възстановяване като стречинг, разходки или леко кардио в почивните дни може да ускори процеса. Друг ключов елемент е храненето, с което трябва да си набавяш всички ключови хранителни вещества. И разбира се, не на последно място…
3. Пропускаш хидратацията
Хидратацията не е нещо, за което просто е хубаво да внимаваш. Тя е жизненоважна за всеки процес в тялото ти – от пренасяне на хранителни вещества и регулиране на температурата до мускулната функция и възстановяването. Само 2% дехидратация могат да намалят физическата ти ефективност и концентрацията ти.
Затова добави напитки, заредени с електролити и витамини, като тези на Max Dynamics към тренировките си. Формулата на нашите напитки е направена от дългогодишни спортни лекари, които знаят точно от какво имаш нужда, за да се хидратираш на макс. Защото когато тялото ти е на макс, ти също си!
4. Тренираш, но не се движиш
Може да звучи объркващо, но нека обясним. Да се фокусираш изцяло върху фитнеса е супер и е много по-добре от нищо. Но ако излезеш от залата и денят ти преминава в седене на стола в офиса, дивана вкъщи или в колата, това не е достатъчно.
Истината е, че тялото ти иска постоянно движение. Ако си заседнал през повечето време от деня, дори и най-добрият тренировъчен режим няма да помогне. Затова препоръчваме да вкараш в ежедневието си още повече движение – разходки в парка, стълби вместо асансьор, танци вечер, тенис на маса с приятели, каквото и да е. Това не само ще подобри резултатите ти, но може да направи ежедневието ти още по-интересно.
Финални думи:
Ако си разпознал себе си в поне една от тези точки – чудесно. Това е възможност за подобрение, от което да се възползваш. Не се оставяй на рутината, прави различни и вълнуващи неща, движи се повече и не забравяй хидратацията! Max Dynamics е тук, за да даде на тялото ти точно това, което му трябва.
Ти си на ход!